Bulgária azon kevés európai uniós országok egyike, amely nem biztosít egyenlő polgári jogokat a különböző szexuális orientációjú emberek számára. A közelmúltban elfogadott törvény, amely az úgynevezett „LMBT-propaganda” tilalmát vezeti be az iskolákban, országos felháborodást váltott ki, különösen a tanárok körében, akik most fenyegetésekkel néznek szembe, amiért aláírtak egy petíciót a jogszabály eltörléséért. A törvényt az augusztus 7-én elfogadott parlamenti módosítással vezették be, amely megtiltja az LMBT közösség „nézeteinek és eszméinek propagandáját, népszerűsítését vagy ösztönzését” az iskolákban, ám a törvény szövege nem tartalmaz részletezést arról, hogy pontosan mit takar ez a tilalom.
A törvényt a szélsőjobboldali Újjászületés (Revival) párt kezdeményezte, amely azóta is fenyegetésekkel támadja azokat a pedagógusokat, akik ellene szólalnak fel. Kostadin Kostadinov, az Újjászületés párt vezetője augusztus 22-én bejelentette, hogy jelentést tesz az ügyészségen azokról a pedagógusokról, akik nyíltan ellenzik a törvényt, és bűnözőknek nevezte őket. A párt helyi szervezetei, különösen a Fekete-tenger partján fekvő Várnában, közösségi médiában közzétett „feketelistákkal” támadják azokat az oktatókat, akik aláírták a petíciót. Várna polgármestere, Blagomir Kotsev nyilvánosan kiállt a tanárok mellett, bátorságra buzdítva őket, és felajánlotta, hogy személyesen fordulhatnak hozzá, ha fenyegetve érzik magukat. A törvény ellenzői közül sokan párhuzamot vonnak a bolgár jogszabály és a hasonló orosz és magyar törvények között, amelyeket nemzetközi és európai emberi jogi normákkal összeegyeztethetetlennek minősítettek.
Bulgária, bár az Európai Unió tagja, még mindig nem teljesítette az Emberi Jogok Európai Bíróságának kötelezettségét, amely arra hívta fel Szófiát, hogy hozzon létre egy jogi keretet az azonos neműek közötti kapcsolatok elismerésére. A törvényt ellenző tanárok közül sokan félnek attól, hogy véleményük kifejezését követően célpontokká váltak. Egy várnai iskolapszichológus, Martin Stoyanov elmondta, hogy egy tanár éjszaka kétségbeesetten kereste meg őt, miután fenyegetéseket kapott. A Revival párt nem reagált az RFE/RL bolgár szolgálatának megkeresésére, de a törvény elleni tiltakozások Várnában és az ország más részein is folytatódnak. Az ügy kapcsán több petíció is indult, köztük egy, amelyet mintegy 460 pedagógus írt alá, és amelyet Boris Iliev, a szófiai Nemzeti
Tudományos és Matematikai Gimnázium bolgár irodalom és nyelv tanára vezetett. Iliev szerint a törvény módosítása komolyan veszélyezteti az oktatók munkáját, és különösen aggasztónak találja, hogy kollégái fenyegetéseket kapnak azért, mert kiálltak a véleményük mellett. Várnai tanárokat és más oktatási szakembereket a Revival párt helyi szervezete közösségi médiában támadott, és „parazitáknak” nevezte őket. Az ország különböző részein zajló tiltakozások és a tanárok elleni támadások azt mutatják, hogy Bulgáriában egyre nagyobb nyomás nehezedik azokra, akik nyíltan ellenzik a kormányzati döntéseket, különösen akkor, ha azok a konzervatív társadalmi normákat érintik.